הכשת נחש

הכשת נחש בכלבים וחתולים:

אחד ממקרי החירום הנפוצים והמסוכנים בכלבים וחתולים בתקופת הקיץ הוא הכשת נחש.

בארץ ישראל קיימים כ-9 סוגי נחשים ארסיים, אך רוב הכשות הנחש (כ-90%) נגרמות על ידי הצפע הארץ ישראלי מכיוון שנחש ארסי זה הוא הנפוץ ביותר ובעל אזור המחייה הנרחב ביותר הכולל את כל אזורי הארץ דרומית לחרמון וצפונית לבאר-שבע.

זיהוי הכשת הנחש:

הדרך הבטוחה ביותר לזיהוי הכשת הנחש היא כמובן ראיית האירוע בזמן אמת, אך מכיוון שברוב המקרים אין באפשרותנו לראות אירוע זה, סימני ההכשה שבהם נבחין יהיו:

  • -סימני השיניים של הנחש במקום ההכשה (ניתן לראות במקרים רבים).
  • -נפיחות קשה וכאב באזור ההכשה (פנים, צוואר, רגליים) ובהמשך בצקות ושטפי דם שמתפתחים בשעות שלאחר ההכשה, כמו כן יתכן והחיה תהיה ירודה עד אפאטית ויופיעו קשיי נשימה. במקרה של הכשה ברגל תופיע גם צליעה.

על כל מקרה, אם ישנו חשד, חשוב להביא את הכלב או החתול לווטרינר גם אם נראה שהם מרגישים טוב ולא מראים סימני מחלה מכיוון שהתחלת הטיפול סמוך ככל האפשר לזמן ההכשה חשובה ביותר בכדי למזער סיבוכים אשר יכולים להופיע גם 24-48 שעות לאחר ההכשה ובכך לאפשר החלמה טובה ומהירה יותר.

חומרת ההכשה:

ארס הנחש מכיל רעלנים שונים אשר גורמים נזק מיידי לרקמות הרכות במקום ההכשה וכמו כן יכולים לגרום נזקים חמורים למערכת קרישת הדם, לכליות, לכלי הדם וללב.

חומרת ההכשה תלויה בגורמים שונים:

מיקום ההכשה- שני המקומות השכיחים ביותר הם הרגליים והפנים, הכשות ברגליים הן קשות יותר, ככל הנראה, מכיוון ששכבת השומן ברגליים דקה יותר ולכן כמות רבה יותר של ארס נכנסת למחזור הדם ועוברת מהר יותר לשאר חלקי הגוף.

גיל החיה ובעיות בריאותיות קודמות- כלבים וחתולים מבוגרים או גורים רגישים יותר להכשת נחש ועלולים להראות תופעות קשות יותר, כמו כן בעיות בריאותיות קודמות כגון בעיות כליה, לב וכדומה, מורידות את סיכויי ההחלמה של החיה המוכשת.

עונה וגודל הנחש- הכשות הנחש בדרך כלל קשות יותר בתחילת העונה מכיוון שישנה כמות גדולה יותר של ארס בבלוטות הארס של הנחש, כמו כן ישנה סבירות שנחש גדול יותר יהיה בעל כמות ארס גדולה יותר.

מועד התחלת הטיפול הרפואי- ככשל שהתחלת הטיפול הרפואי נעשית מוקדם יותר, כך עולים סיכויי ההחלמה!!

אבחון וטיפול:

הווטרינר יאבחן את ההכשה על סמך ההיסטוריה והסימנים הקליניים ויבצע בדיקת דם בכדי להעריך את מצבה הכללי של החיה ואת מידת הנזק הראשוני שגרמה ההכשה. בבדיקות דם לאחר הכשה ניתן לאבחן לעיתים קרובות עליה במספר תאי הדם הלבנים, עליה בריכוזיות הדם וירידה במספר טסיות הדם אשר להן חלק חשוב בקרישת הדם. כ-24 שעות לאחר ההכשה יראו הבדיקות במקרים רבים גם ירידה ברמת החלבון בדם.

הטיפול בחיה שהוכשה על ידי נחש הוא בבסיסו טיפול תומך הכולל מתן נוזלים, אנטיהיסטמינים, סטרואידים (לפי צורך) וטיפול אנטיביוטי למניעת זיהומים משניים. בהתאם למקרה וחומרת מצב החיה יינתן לחיה תרכיב אנטי-ונון הומאני הקיים בכמויות קטנות ונשמר בעיקר לטיפול בבני אדם.

פרוגנוזה:

רוב מקרי ההכשה מסתיימים במספר ימי אשפוז וטיפול אינטנסיבי שלאחריו ישנה החלמה מלאה, מספר מקרים לא ידרשו אשפוז ולצערנו במספר מקרי הכשת נחש למרות טיפול רפואי מסור החיה הפגועה לא תשרוד. סטטיסטית אחוז התמותה בכלבים וחתולים שטופלו יהיה נמוך מאוד, מאידך בחיות אשר לא קיבלו טיפול רפואי מתאים, רמת התמותה יכולה להגיע לכ-35% ומכאן חשיבות מתן טיפול רפואי מיידי.