בעיות שיניים


ממחקרים אחרונים מטעם האיגוד הווטרינרי האמריקאי לרפואת שיניים עולה כי 80% מהכלבים ו 70% מהחתולים מתחילים לפתח מחלות שיניים וחניכיים (מחלות דנטאליות) כבר בגיל 3. מחלות אלה, המכונות בשלביהן הסופיים מחלות פריודנטליותהן אחת המחלות היותר נפוצות בחיות מחמד.

הסימנים של מחלות שיניים וחניכיים

הסימנים של מחלות שיניים וחניכיים (מחלות דנטאליות) כוללים בין היתר הצטברות של פלאק, שהוא רובד חיידקים שלא תמיד נראה לעין, הצטברות אבנית, דבר הגורם לחניכיים מודלקים, אדומים, מדממים ונפוחים, ריח רע (הליטוזיס), שינויים באופן לעיסת המזון ובליעתו, שיניים מתנדנדות או אפילו חסרות, גירוד הפה בכפות הגפיים הקדמיות כתוצאה מהכאב , וחוסר תיאבון ודיכאון כללי של חיית המחמד.

אבחון מחלות שיניים וחניכיים

במסגרת הבדיקה השנתית בודקים גם את חלל הפה ומעריכים אותו. בדומה לנו, גם אצל חיות המחמד שלנו, יש הצטברות של מזון ורובד חיידקים באופן קבוע. כיווןשרובנו לא מצחצחים שיניים לחיית המחמד שלהם, ההצטברות הזו מהירה והרסנית יותר. בעיית חניכיים קלה יכולה להוביל לריקבון ולחורים בשיניים, להצטברות אבנית קשה, לדלקת קשה המלווה בנסיגת חניכיים מסביב לשן, לכרסום ואובדן של רקמת העצם התומכת בשן. שלב זה של השינויים הנגרמים מהמחלה הפריודאנטלית הוא בלתי הפיך.

סיכונים

מחלות דנטאליות יכולות להשפיע על מערכות נוספות בגוף: חיידקי הפה עלולים לחדור אל מחזור הדם, ודרכו להגיע לאיברים נוספים ולגרום לדלקות קשות, כמו דלקת כליות,מחלות כבד, ובעיקר פגיעה בשסתומי הלב וכתוצאה מכך אף פגיעה נוספת בריאות.

בנוסף, מחלות דנטאליות, יכולות להעיד על תהליך מחלה במקום אחר בגוף חיית המחמד, ולכן חשוב לשלב בין הבדיקה השנתית לבין בדיקת הפה.

טיפול ומניעה

הדבר הראשון אנו ממליצים הוא ניקוי שיניים ידני מכאני וקבועעל ידי בעלי חיות המחמד. יש מוצרים רבים וטובים המיועדים לחיות מחמד, וניתן לקבל הדרכה והסבר עליהם דרך המרפאה. טיפול זה בשילוב תזונהמתאימה וחומרים טיפוליים נוספים להאטת קצב הצטברות אבן השן, המכילים ברוב המקרים גם מרכיביםואנטי בקטריאליים הוא אחד הטיפולים המניעתים החשובים שמתחיל בבית.

ניתן להרגיל את בעל החיים לניקוי השיניים, לתגמל אותו בפרס, כמו חטיף, לאחר הניקוי, לבצע את הניקוי בהדרגה, ולבצע את הניקוי בצורה נכונה, יעילה ולא טראומטית לבעל החיים. ניתן להרגיל את חיית המחמד בניקוי שיניים עם נוזל מקופסת מזון לבעלי חיים, על מנת שיהיה לה טעים ותהייה לה חוויה טובה ומוכרת מתהליך הניקוי.

במידה ונדרשת התערבות, אנו ממליצים על ניקוי שיניים כללי המתבצע במרפאה, הכולל הערכה ספציפית בהתאם לממצאים הקלינים וטיפול בהתאם. הטיפול יכול לשלבבנוסף לניקוי טיפול אנטיביוטי, טיפול אנטי דלקתי ושיכוך כאבים.

ניקוי השיניים במרפאה

כשמחלת השיניים והחניכיים מתקדמת או במצב של מחלה פריודנטאלית,יש צורך בניקוי שיניים עמוק ובהתערבות מקצועית, הנעשית בניקוי שיניים במרפאה.

חיית המחמד מורדמת במכונת הרדמה בגז. אנו מנקים את השיניים מעל ומתחת לקו החניכיים בעזרת מכשיר חשמלי, ה Ultrasonic Scalar, בדומה למה שאנו מכירים מרופא השיניים שלנו.יש מצבים שאנו נאלצים לעקור שיניים. חיית המחמד נשארת לחצי יום אשפוז בהשגחה במרפאה ומשוחררת עוד באותו היום לביתה. במידת הצורך היא תקבל טיפול נוסף כמו אנטיביוטיקה ושיכוך כאבים.