ארליכיה
קדחת קרציות היא מחלה הנגרמת על ידי טפיל דמי הקרוי: ארליכיה קניס (Ehrlichia canis ),

הדבקה

קדחת הקרצית, כשמה כן היא, והיא מועברת לכלבים דרך קרציות. קרצית, הנושאת את הטפיל ארליכיה קניס עלולה להעביר אותו לכלבדרך מחזור הדם בזמן עקיצה, בשעה שהיא מוצצת את דמו. בצורה זו ההדבקה נעשית מכלב לכלב בזמן עקיצת הקרצית. הטפיל אינו מדבק לבני אדם, אבל אותה קרצית, המדביקה כלב בעת מציצת דמו, עלולה לשאת טפיל דמי דומה נוסף, בשם ריקציה ריקצי (קדחת מערות). טפיל זה מועבר לבני אדם ועלול לפגוע בהם בצורה קשה.

סימנים

קדחת הקרצית מתאפיינת במגוון רב של מופעים קלינים ולא בהכרח ספציפיים רק למחלה זו.

היא יכולה להיות מבלתי נראית (אסימפטומטית), דרך סימנים של חום, אפטיה, דלקות עיניים, צליעות, שלשולים והקאות, סימנים עצביים, ועד בעיות קרישה קשות של דימומים ומוות.

שלבי המחלה

שלב ראשון – מרגע ההדבקה ועד שבועיים עד ארבעה לאחר ההדבקה. השלב הזה מאופיין על פי רוב בחום גבוה, אפטיה, חוסר תיאבון ואף יכול להיות לא מורגש כלל.

שלב שני - עד כחודשיים. על פי רוב הכלב נראה בריא לחלוטין אך למעשה הוא נושא את הטפיל בצורה שקטה בגופו.

שלב שלישי – השלב הסופי והמסוכן ביותר,של חולים כרונים שהם נשאים של הטפיל. הכלב מאבד משקל, אפאטי מאוד, ייתכן שיראו סימני דימום על פני העור ודימומים דרך מערכת העיכול ודרך הנחיריים. בשלב זה יש דיכוי מוחלט של מח העצם ופגיעה מערכתית קשה ואף מוות.

אבחון

האבחון של קדחת הקרצית אינו תמיד פשוט. אנו מבססים את האבחון על ידי שילוב של בדיקה פיסית, היסטוריה של קרציות וחוסר טיפול בהן, ובדיקות דם, הכוללות בדיקת דם כללית, ספירת טסיות ונוגדנים לארליכיה. לעיתים יש צורך לחזור על בדיקת הנוגדנים לארליכיהפעם שנייה כעשרה ימים לאחר הבדיקה הראשונה על מנת לאשר את האבחנה.

טיפול

בחשד לארליכיה, על פי בדיקת הדם, התסמינים והיסטוריה של קרציות, מתחילים לטפל באופן מיידי. לקדחת קרצית אקוטית, הטיפול מתבצע בתרופת אנטיביוטיקה לתקופה של 21 יום. בהתאם לממצאים ותגובה לטיפול ייתכן שיש לשלב תרופות נוספת עם מתן האנטיביוטיקה.

בתום תקופת הטיפול, אנו ממליצים לעשות ספירת דם נוספת על מנת לראות את תוצאות הטיפול בערכי ספירת הדם.

במידה והכלב לא מגיב לטיפול כנראה שהוא בשלב הכרוני של המחלה ועליו לקבל טיפול תרופתי למשך זמן ממושך יותר ובטיפול תומך נוסף בהתאם לתסמינים הנוספים מהם הוא סובל.קדחת קרצית (ארליכיה )כרונית היא מחלה עם פרוגנוזה גרועה שעלולה להסתיים במוות.

באופן כללי, יש לזכור שככל שהטיפול מתבצע מוקדם יותר ובשיתוף פעולה מלא עם הבעלים, כך ההחלמה והפרוגנוזה טובים יותר.

מניעה

מניעת המחלה מתבצעת על ידי מניעת עקיצת קרציות ומגע עם קרציות. ניתן למנוע את המחלה על ידי שימשו קבוע, לא רק בחודשי הקיץ, בחומרים נגד קרציות, ומידת הצורך לטפל בהדברה סביבתית של החצרות על ידי מדביר מוסמך.